Ana Sayfa
 Makaleler

İş arayanlara ipuçları
İmteks İnsan Kaynakları Müdürü Mehmet Öner, iyi bir iş görüşmesi için özgeçmiş yazmanın önemli olduğunu belirterek, “Özgeçmişler kısa ve öz olmalı, dilbilgisi, yazım ... devamı»
İş bulmanın püf noktaları
İş görüşmesine kesinlikle geç kalınmaması, konuşurken yere ve tavana bakılmaması, bakımsız ya da aşırı süslü olunmaması, bacak bacak üstüne atılmaması ve kolları kavuşturup ... devamı»
Özgeçmiş (resume / CV) nasıl hazırlanır?
İyi bir özgeçmiş sizin kim olduğunuz, şimdiye kadar neler yaptığınız, ilgili ne tür tecrübeler edindiğiniz, ne bildiğiniz, ne yapmak istediğiniz ve bir işverene ... devamı»
İş Başvurusu ve Dikkat Edilecekler
Bir iş başvurusunda başarılı olmak için ne gibi özelliklere sahip olmanız gerekir veya işverenler nelere dikkat eder hiç düşündünüz mü? Joel Spolsky'nin ... devamı»
İş arama süreci bilinçli olarak yönetilmeli
Hayatımızın çok önemli bir bölümü işte geçiyor. Günde 8-9 saatten hesaplanacak olursa; haftada ... devamı»
İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli?
Bir iş görüşmesinde mümkün olan en iyi etkiyi bırakmalısınız . Bir işveren sizi sadece konuşmanızla değil, görünüşünüz ve ... devamı»
İş görüşmesinde nasıl başarılı olabilirsiniz?
İş görüşmesi, bırakın iş hayatına yeni adım atacak yeni mezunları, deneyimli profesyonelleri bile heyecanlandıran, oldukça zorlu bir süreç. İş arayanlar veya iş değiştirmek ... devamı»
İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken konular
ABD'de özel iş bulma kuruluşu CareerBuilder tarafından işverenler nezdinde yapılan bir araştırma, iş görüşmesi sırasında adayların yaptıkları en önemli hataları ortaya koydu. ABD'de iş ... devamı»
İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli?

Bir iş görüşmesinde mümkün olan en iyi etkiyi bırakmalısınız . Bir işveren sizi sadece konuşmanızla değil, görünüşünüz ve hareketleriniz ile de değerlendirecektir. Ne giyeceğinizi çok önceden planlayın. Bu kesinlikle iş görüşmesinin olacağı sabah olmamalıdır. Mütevazi giyinin ve kıyafetlerinizin ütülü ve lekesiz olduğundan emin olun. Canlı renklerden vazgeçin, çok az koku (parfüm, deodorant, traş losyonu, vb.) kullanın, tırnaklarınızın uzunluğuna ve nefesinizin kokusuna dikkat edin.

Erkekler için:

 • Kaliteli takım elbise: Rengi gri, koyu füme, lacivert yada kahverengi olmalıdır. Siyah, gece hayatını yada cenazeleri çağrıştırdığı için iş görüşmesi sırasında giyilmesi tavsiye edilmez.
 • Beyaz gömlek: Her zaman uzun kollu gömlek giyin. Krem yada açık mavi renk tercih edilebilir.
 • Kravat: Takımınıza uyum sağlayacak ipek bir kravat seçin. Kravatın rengi kesinlikle takımınızla aynı renk olmamalıdır. Küçük hayvanlar yada golf sopası gibi spor sembolleri taşıyan kravatlar kullanmayınız. Kravatınızın uzunluğu kemerinize kadar olmalıdır. Kravatınızın düğümü küçük olmalıdır.
 • Kemer ve askı: Her zaman ya kemer yada askı kullanın ama ikisini aynı anda kullanmayın. Kemeriniz koyu renk olmalı ve ayakkabı ve takımınızla uyum sağlamalıdır.
 • Ayakkabı: Takımınıza uyan siyah yada kahverengi, cilalanmış deri ayakkabı olmalıdır.
 • Çorap: Pantolana uygun koyu renk olmalıdır. Oturduğunuzda yada bacaklarınızı uzattığınızda teninizin gözükmemesi için çorap boyunun uzun olmasına dikkat edin.
 • Aksesuar: Sadece saat veya bir tek yüzük olmalıdır. Özgeçmişinizi (resume) ve kalemlerinizi taşımak için deri bir çanta taşıyabilirsiniz.
 • Saçlar: Kısa ve taranmış olmalıdır.

Bayanlar için:

 • Kıyafet: Etek takımlar, pantolan takımlardan daha mütevazi olduğu için etek tavsiye edilir. Takım lacivert, gri yada siyah renklerde ve sade olmalıdır. Parlak, renkli takımlar iş görüşmesi için kullanılmamalıdır ama işe başladıktan sonra bunlar kabul edilebilir. Takım, basen boyunda standard bir ceket ve diz boyunda yada diz boyundan 5 cm yukarıda bir etekten oluşmalıdır.
 • Bluz: Krem yada beyaz renk, lekesiz ve ütülü olmalıdır.
 • Ayakkabı: Siyah yada kahverengi ayakkabı olmalıdır. Arkası açık ayakkabı kullanmayın. Topuk yüksekliği yaklaşık 6 cm olmalıdır.
 • Çorap: Ten rengi ve desensiz uzun çorap olmalıdır.
 • Aksesuar: Özgeçmişiniz ve kalemlerinizi taşımak için deri bir el çantası taşıyın. Mücevheri çok az kullanın. Büyük özellikle sallanan küpelerden vazgeçin.
 • Makyaj: Doğal ve açık bir makyaj yapın. Koyu, ağır ve parlak renklerle yapılmış bir makyajdan sakının.
 • Tırnaklar: Tırnaklarınız bakımlı olmalı, ancak ojenizin rengi çok parlak ve tırnaklarınızın boyu çok uzun olmamalıdır.
 • Saçlar: Saçlarınız omuz buyunda ya da daha kısa ise açık bırakmalısınız. Uzun saçlı bayanlar sade bir toka ile saçlarını arkadan toplamalıdır.
« Geri Dön Ana Sayfa »


Yeni Arama:

isvar.com her gün binlerce yeni ve güncel iş ilanının yayınlandığı ücretsiz bir iş ilanları ve kariyer sitesidir. Bu sitede eleman arayanlar ile iş arayanlar iş ilanı bırakmak sureti ile buluşmaktadır. Sitemizde her sektör için ayrı bir bölüm vardır. Bu bölümlere girerek iş ilanlarına bakabilirsiniz veya isterseniz sistemdeki bütün iş ilanları arasında arama yapabilirsiniz. Yaptığınız arama sonucunda en yeni iş ilanları en üstte olmak kaydı ile, arama çubuğuna girmiş olduğunuz kelimelerin içinde geçtiği iş ilanları sıralanacaktır. Sitemizin diğer ilan sitelerinden en büyük farkı ise sadece iş ilanlarına yer vermesidir. Sistemdeki en eski iş ilanı 1 ay önce bırakılmıştır. 1 aydan daha eski iş ilanları otomatik olarak silinmektedir. Bu sitedeki iş ilanları bilgi amaçlıdır ve bir iş ilanının bu sitede yayınlanıyor olması o iş ilanının halen geçerli olduğu anlamına gelmeyebilir.

Sık Kullanılanlara Ekle | Başlangıç Sayfam Yap | Ana Sayfa