Ana Sayfa
 Makaleler

İş arayanlara ipuçları
İmteks İnsan Kaynakları Müdürü Mehmet Öner, iyi bir iş görüşmesi için özgeçmiş yazmanın önemli olduğunu belirterek, “Özgeçmişler kısa ve öz olmalı, dilbilgisi, yazım ... devamı»
İş bulmanın püf noktaları
İş görüşmesine kesinlikle geç kalınmaması, konuşurken yere ve tavana bakılmaması, bakımsız ya da aşırı süslü olunmaması, bacak bacak üstüne atılmaması ve kolları kavuşturup ... devamı»
Özgeçmiş (resume / CV) nasıl hazırlanır?
İyi bir özgeçmiş sizin kim olduğunuz, şimdiye kadar neler yaptığınız, ilgili ne tür tecrübeler edindiğiniz, ne bildiğiniz, ne yapmak istediğiniz ve bir işverene ... devamı»
İş Başvurusu ve Dikkat Edilecekler
Bir iş başvurusunda başarılı olmak için ne gibi özelliklere sahip olmanız gerekir veya işverenler nelere dikkat eder hiç düşündünüz mü? Joel Spolsky'nin ... devamı»
İş arama süreci bilinçli olarak yönetilmeli
Hayatımızın çok önemli bir bölümü işte geçiyor. Günde 8-9 saatten hesaplanacak olursa; haftada ... devamı»
İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli?
Bir iş görüşmesinde mümkün olan en iyi etkiyi bırakmalısınız . Bir işveren sizi sadece konuşmanızla değil, görünüşünüz ve ... devamı»
İş görüşmesinde nasıl başarılı olabilirsiniz?
İş görüşmesi, bırakın iş hayatına yeni adım atacak yeni mezunları, deneyimli profesyonelleri bile heyecanlandıran, oldukça zorlu bir süreç. İş arayanlar veya iş değiştirmek ... devamı»
İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken konular
ABD'de özel iş bulma kuruluşu CareerBuilder tarafından işverenler nezdinde yapılan bir araştırma, iş görüşmesi sırasında adayların yaptıkları en önemli hataları ortaya koydu. ABD'de iş ... devamı»
İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken konular

ABD’de özel iş bulma kuruluşu CareerBuilder tarafından işverenler nezdinde yapılan bir araştırma, iş görüşmesi sırasında adayların yaptıkları en önemli hataları ortaya koydu.

ABD’de iş başvurusu yapanların görüşmede yaptıkları bir numaralı hata, işverenle yanlış iletişim kurmaları. Bazıları önceden hazırladıkları konuşma tarzı ve ses tonuyla mülakat yaparken, bazıları da sadece tek kelimelik yanıtlarla konuşuyor.

Araştırmaya göre, iletişim hatası yapanlar bazen yanıtlardan çok kişisel sorunları ve sosyal yaşamlarıyla ilgili gereksiz bilgiler verirken, bazıları da fazla samimi yanıtlar veriyor.

Kimileri eski patronlarından şikayet ediyor, kimileri de para ve çalışma saatleriyle yakından ilgilenerek hata ediyor. ‘’Annem bir iş sahibi olmamı istediği için burdayım'’ gibi konuşmalar da zararlı olabiliyor.

DAVRANIŞ ŞEKLİ

ABD’nin önde gelen iş bulma kuruluşlarından CareerBuilder’ın araştırmasına göre, iş görüşmesine girenlerin en sık yaptıkları ikinci hata, hazırlıksız gelinen mülakat ve iş başvurusu yapılan iş ve şirketin niteliği hakkında bilgisizlik.

Patronların şikayet ettiği bir başka hata da, mülakatçıların randevuya geç gelmeleri ve cep telefonlarıyla konuşarak sık sık görüşmeyi bölmeleri.

Adayların arasında çocuklarıyla iş görüşmesine gelen ya da kendisiyle görüşen müdüre karnının acıktığı için çabuk olmasını söyleyen veya bir sandviç çıkarıp yemeye başlayanlara da rastlanıyor.

Mülakatta davranış biçimine çok önem veren işverenler, tırnaklarını yiyen veya çok kahve içmiş gibi sinirli duran adaylara dayanamadıklarını belirtiyor.

Kendini beğenmiş ya da şirketin işe almakla büyük kazanç sağlayacağı havasında olan adaylar da özellikle antipati topluyor. İşverenlerin coşkusuz adaylardan da hoşlanmadıkları belirlendi.

İş görüşmesine giren birçok müdür, adayların konuşma için hiç enerji harcamamasından ve ilgi göstermemesinden yakınıyor.

KILIK-KIYAFET

İş görüşmesine uygunsuz kıyafet ve makyajla gelmek de iş başvurusu yapanların bir diğer hatası. İş görüşmesine katılan müdürler, acayip görünüşlü, dövmeli, yüzünde piercing bulunan, parlak boyalı saçlar ile vücut temizliğine önem vermeyen adaylardan şikayet ederken, iş görüşmesine ayakkabısız, kirli tırnaklar, jeans ve tişörtle gelen, kalçasını açıkta bırakan yırtmaçlı etek giyen, mülakat boyunca siyah güneş gözlüğüyle oturan, hatta sarhoş mülakat yapan adaylar geldiğini söylüyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre, iş görüşmelerine giren müdürlerin şikayet ettikleri bir diğer konu da, yalan ve samimiyetsizlik. Başarılarını abartan ve bilgi düzeyleri konusunda yanıltıcı bilgi veren adaylar baştan kaybediyor.

CareerBuilder’ın araştırmasına göre, iş başvuru formunda hiç tutuklanmadığını belirten bir adayın görüşmeye girdiği ofisten bir şeyler çaldığı da belirtiliyor.

« Geri Dön Ana Sayfa »






Yeni Arama:

isvar.com her gün binlerce yeni ve güncel iş ilanının yayınlandığı ücretsiz bir iş ilanları ve kariyer sitesidir. Bu sitede eleman arayanlar ile iş arayanlar iş ilanı bırakmak sureti ile buluşmaktadır. Sitemizde her sektör için ayrı bir bölüm vardır. Bu bölümlere girerek iş ilanlarına bakabilirsiniz veya isterseniz sistemdeki bütün iş ilanları arasında arama yapabilirsiniz. Yaptığınız arama sonucunda en yeni iş ilanları en üstte olmak kaydı ile, arama çubuğuna girmiş olduğunuz kelimelerin içinde geçtiği iş ilanları sıralanacaktır. Sitemizin diğer ilan sitelerinden en büyük farkı ise sadece iş ilanlarına yer vermesidir. Sistemdeki en eski iş ilanı 1 ay önce bırakılmıştır. 1 aydan daha eski iş ilanları otomatik olarak silinmektedir. Bu sitedeki iş ilanları bilgi amaçlıdır ve bir iş ilanının bu sitede yayınlanıyor olması o iş ilanının halen geçerli olduğu anlamına gelmeyebilir.

Sık Kullanılanlara Ekle | Başlangıç Sayfam Yap | Ana Sayfa