Ana Sayfa
 Makaleler

Etkili özgeçmiş hazırlamak
Ne tür bir iş aradığınızı açıkça belirleyiniz. İş arama süreci bir takım görevlerin adım adım yerine getirilmesini gerektirir. Bunların başında iyi bir özgeçmiş yazmak ... devamı»
İş Ararken..
Kendinizi tanıyın , hedef sektörü tanıyın , bu sektördeki firmaları tanıyın ve araştırın. İş Arama Yöntemleri: Gazete / Dergi İlanları Firma web sitesi Firma çalışanları Arkadaş, akraba ve ... devamı»
Görüşme sırasında sizin sorabileceğiniz sorular
1. Pozisyonun tanımı / amacı Eğer net değilse pozisyonun tanımı, sorumlulukları ve organizasyonda neden böyle bir pozisyona ihtiyaç duyulduğu, şirkette böyle bir pozisyonun daha ... devamı»
İş Görüşmelerinde Sıkça Sorulan Sorular
1. Kendinizi kısaca nasıl tanımlarsınız? 2. Şirketimiz hakkında ne derece bilginiz var? 3. Bu pozisyona neden başvurdunuz? 4. Bu pozisyonda (veya başvurduğunuz ilanda) sizin ilginizi çeken ... devamı»
İş Görüşmeleri Çeşitleri
1. Telefon Görüşmeleri / Ön Görüşmeler İnsan kaynakları bölümleri, genelde maliyetleri düşürmek ve zaman kazanmak ve söz konusu pozisyon için daha çok sayıda adayla ... devamı»
İş görüşmesinde nasıl başarılı olabilirsiniz?
İş görüşmesi, bırakın iş hayatına yeni adım atacak yeni mezunları, deneyimli profesyonelleri bile heyecanlandıran, oldukça zorlu bir süreç. İş arayanlar veya iş değiştirmek ... devamı»
İş Görüşmeleri & Mülakatlar
İnsanın hayatında en önemli kararlarından biri belkide en önemlisi, nasıl bir işte ve nasıl bir şirkette iş hayatına başlayacağıdır. Çünkü, hayatımızın 20 – ... devamı»
İş Ararken..

Kendinizi tanıyın , hedef sektörü tanıyın , bu sektördeki firmaları tanıyın ve araştırın.

İş Arama Yöntemleri:

Gazete / Dergi İlanları
Firma web sitesi
Firma çalışanları
Arkadaş, akraba ve tanıdıklar
Türkiye İş Kurumu
İK Danışmanlık firmaları
Kariyer Siteleri
Sendikalar ve mesleki kuruluşlar
Doğrudan başvurular
İş Başvurusunun Yapılması

İş başvurusu pozisyona yönelik yapılabilir
Doğrudan yapılabilir
Posta yolu ile
Digital ortamda
Fax olarak
İş Başvurusunun Yapılması

Başvurduğunuz firmaların kayıtları
Görüştüğünüz firma ve kişilerin kayıtları’nı mutlaka tutmanız gerekir.
İş Seçimi ve Karar Verme

Ücret düzeyi
Prim uygulamaları
Sosyal Kolaylıklar
Pozisyonun düzeyi
Firma imajı / Kültürü
Eğitim / Kariyer olanakları’nı
göz önünde bulundurun. Önemli ve öncelikli olan işin içeriği, size katabilecekleri, kendinizi geliştirmeniz, kariyeriniz, şirketin bulunduğu sektör ve konumudur.

Görüşme yaptıktan sonra, görüştüğünüz kişinin mail adresine, tanışmaktan duyduğunuz memnuniyeti, pozisyonla ilgili ve istekli olduğunuzu belirten kısa bir mesaj iletmeniz, çok etkili olacaktır.

Ayrıca görüşme yapıldıktan sonra, bundan sonraki gelişmenin ne zaman olabileceğini ve ne zaman cevap alacağınızı sorabilirsiniz. Bu, süreci iyi takip ettiğinizi ve önemsediğinizi gösterir.

Danışmanlık şirketleri ile mümkün olduğu kadar tanışıp, kariyer planlarınıza destek olmaları için yardım alabilirsiniz.

İyi bir özgeçmiş, ancak sözlü olarak iyi ifade edildiğinde anlam taşır. Bu sebeple mülakatlara gitmeden önce bu anlamda kendinizi geliştirmeniz, deneyim kazanmanız önemlidir.

Olumlu geçen görüşmelerden sonra mutlaka şirketi ve pozisyonu takip etmek gerekir.

İş ararken en hızlı sonuç, birinin referansı ile görüşmeye gitmenizdir. Mümkün olduğu kadar çok seçenek denemek doğru olur. Bir yandan gazete ilanlarını takip ederken diğer yandan kariyer siteleri, danışmanlık şirketleri’nde var olan pozisyonlar ile ilgili araştırma yapmak gerekir.

Şirketler de en iyi elemanı almak için uzun süren seçme faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. Bu anlamda ise farklılık yaratmak ve diğer adaylardan öne çıkmak önemlidir.

İyi bir özgeçmiş sizin kim olduğunuzu, bugüne kadar neler yaptığınızı ne tür becerileriniz olduğunu ne bildiğiniz ve ne yapmak istediğinizi anlatan bir özettir.

Etkili özgeçmiş yazmak, işverenin hangi bilgileri görmek istediğini sezinleyip mevcut özelliklerinizden işveren tarafından değer taşıyabilecek olanları yazmaktır.

Size özgü olmalıdır
Pozisyona özgü olmalıdır
Kısa olmalıdır
Gerçeğe aykırı olmamalıdır
Dil ve ifade açık olmalıdır
En önemli özellikleriniz en önde olmalıdır
Firmaya katkı yapabileceğinizi göstermelidir
“ben” ifadesinden uzak durulmalıdır
“yağ çekilmeme” lidir
Kapak yazısı özgeçmişe ek olarak yazılan ve özgeçmişte belirtilmeyen kariyer hedeflerinizin ve kariyeriniz açısından önem taşıyan noktaların vurgulanmasına yardımcı olur. Kapak yazısı, İşverenin iletişim becerilerinizi, detaya verdiğiniz özeni ve yazılı iletişiminizin kalitesini analiz etmesini sağlar.

« Geri Dön Ana Sayfa »


Yeni Arama:

isvar.com her gün binlerce yeni ve güncel iş ilanının yayınlandığı ücretsiz bir iş ilanları ve kariyer sitesidir. Bu sitede eleman arayanlar ile iş arayanlar iş ilanı bırakmak sureti ile buluşmaktadır. Sitemizde her sektör için ayrı bir bölüm vardır. Bu bölümlere girerek iş ilanlarına bakabilirsiniz veya isterseniz sistemdeki bütün iş ilanları arasında arama yapabilirsiniz. Yaptığınız arama sonucunda en yeni iş ilanları en üstte olmak kaydı ile, arama çubuğuna girmiş olduğunuz kelimelerin içinde geçtiği iş ilanları sıralanacaktır. Sitemizin diğer ilan sitelerinden en büyük farkı ise sadece iş ilanlarına yer vermesidir. Sistemdeki en eski iş ilanı 1 ay önce bırakılmıştır. 1 aydan daha eski iş ilanları otomatik olarak silinmektedir. Bu sitedeki iş ilanları bilgi amaçlıdır ve bir iş ilanının bu sitede yayınlanıyor olması o iş ilanının halen geçerli olduğu anlamına gelmeyebilir.

Sık Kullanılanlara Ekle | Başlangıç Sayfam Yap | Ana Sayfa